Tajemství města Bruggy
Pokud hledáte v Belgii místo pro romantickou atmosféru, plnou historie, nádherné architektury a dobrého jídla, pak musíte určitě zavítat do městečka Bruggy. Bruggy jsou menší město nacházející se s severozápadním cípu Belgie. Toto stotisícové město má toho opravdu mnoho co nabídnout. Je-libo navštívit muzea, památky, romantickou projížďku lodičkou po kanálech, parky a nebo chcete raději zakousnout něco dobrého v podobě belgických hranolek, waflí, mušlí či pralinek? Pojďme se společně podívat, proč jsou Bruggy tak kouzelné.
Původně bylo město součástí římské říše. Lidé se zde živili především rybolovem, chovem dobytka a těžbou rašeliny a soli. Název Bruggy je odvozen pravděpodobně od staroseverského slova pro molo nebo místo přistání (bryggja).
Od 9. stol. se zde usadili hrabata z Flander, díky kterým se město začalo pomalu rozrůstat. Díky své příznivé poloze a spojení s mořem se ve středověku Bruggy rozvinuly v mezinárodní přístav a důležité obchodní město. Ekonomický růst zajišťovala slavná vlámská tkanina. Jako svou základnu pro obchod si začali volit postupně další obchodníci z celé Evropy a usazovali se zde. Díky tomu se začaly stavět nové budovy, radnice se zvonici, Tržní náměstí, nemocnice, kostely a nebo také první burza na světě.
Burgunští vévodové, kteří byli známí svým vytříbeným vkusem, rozšířili své bydliště v Bruggách. Tohoto příkladu následovali i další šlechtické významné rodiny, které si zde nechaly stavět majestátná městská sídla, společně s okázalou výzdobou. Bohatí šlechtici si objednali nejslavnější malíře jako byl třeba Jan van Eyck, Hans Memling a další. Bruggy se tak staly výrobním centrem luxusního zboží všeho druhu a cechy se staraly, aby výrobky byly té nejvyšší kvality. Město povýšilo na centrum mezinárodního obchodu a bylo jedním z největších měst v Evropě.
Situace se obrátila po smrti oblíbené vévodkyně Marie Burgunské, která je pochovaná po boku svého otce Karla Smělého, v kostele Panny Marie. Uvnitř tohoto kostela se nachází ,,Bruggskou madonu" od samotného Michelangela. Obyvatelé Brugg neměli s ovdovělým manželem vévodkyně Marie příliš dobré vztahy a ten město opustil. S ním však odešli ostatní obchodníci a šlechtici a místo toho se obchodní metropolí staly Antverpy. Postupný úpadek města byl završen zanesením písku a bahna kanálu Zwin, který spojoval Bruggy s mořem.
Průmyslová revoluce se vyhnula Bruggám doslova obloukem.
To však přispělo k tomu, že město bylo jakoby ,,zakonzervováno". Díky
tomu tak mohou návštěvníci obdivovat historickou krásu města, různá
zákoutí protkaná mostky, kterými proplouvají loďky po zdejších kanálech.
Při návštěvě Brugg zapomenete starosti všedního dne a budete ohromeni
jejich neuvěřitelnou krásou.
Článek pro vás napsala průvodkyně Iva Poulíčková, kterou potkáte převážně na našich zájezdech do Anglie a Belgie.